RP73D1J5K76BTG
Mfr.Part #
RP73D1J5K76BTG
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 5.76KOHM 0.1% 1/10W 0603
Resistance :
5.76kOhm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Series :
RP73, Holsworthy
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR
Published :
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Working Voltage :
75V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W