RP73D1J42K2BTG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RP73D1J42K2BTG
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 42.2KOHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
42.2kOhm
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
Series :
RP73, Holsworthy
Composition :
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
13 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Working Voltage :
75V
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
PRECISION
Packaging :
Strip
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
TR
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W