RP73D1J301KBTG
Mfr.Part #
RP73D1J301KBTG
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 301K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
RP73, Holsworthy
Resistance :
301kOhm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Working Voltage :
75V
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.1%
Additional Feature :
PRECISION
Datasheets
RP73D1J301KBTG
TE Connectivity AMP Connectors RP73D1J301KBTG
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RP73, Holsworthy Series, Thin Film, 301kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C