RP73D1J20RBTG
Mfr.Part #
RP73D1J20RBTG
Description
RES SMD 20 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Unshielded
Series :
MIL-DTL-5015, CA-B
Base Product Number :
CA310
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
9
Shell Size - Insert :
Tolerance :
±0.1%
Shell Material :
Aluminum Alloy
Features :
Current Rating (Amps) :
41A, 74A
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Voltage Rating :
50V
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Applications :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Mounting Feature :
Flange
Supplier Device Package :
Contact Finish Thickness - Mating :
19.7µin (0.50µm)
Material Flammability Rating :
Resistance :
20 Ohms
Primary Material :
Metal
Failure Rate :
Orientation :
N (Normal)
Insert Material :
Polychloroprene
Backshell Material, Plating :
Size / Dimension :
0.061 L x 0.031 W (1.55mm x 0.80mm)
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size, MIL :
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Color :
Olive Drab
Cable Opening :
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Termination :
Crimp
Composition :
Thin Film
Datasheets
RP73D1J20RBTG
TE Connectivity AMP Connectors RP73D1J20RBTG
Flange, MIL-DTL-5015, CA-B Series, Thin Film, 20 Ohms, 0.1W, 1/10W, ±0.1%, -55°C ~ 125°C