RP73D1J20K5BTG
Mfr.Part #
RP73D1J20K5BTG
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES SMD 20.5KOHM 0.1% 1/10W 0603
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
20.5kOhm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packaging :
Strip
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Composition :
Thin Film
Pbfree Code :
yes
Published :
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
PRECISION
Series :
RP73, Holsworthy
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Working Voltage :
75V
Datasheets
RP73D1J20K5BTG
TE Connectivity AMP Connectors RP73D1J20K5BTG
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RP73, Holsworthy Series, Thin Film, 20.5kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C