RP73D1J182KBTG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RP73D1J182KBTG
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 182K OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
RP73, Holsworthy
Packaging :
Strip
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.1%
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Working Voltage :
75V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Composition :
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
182kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
PRECISION
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RP73D1J182KBTG
TE Connectivity AMP Connectors RP73D1J182KBTG
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RP73, Holsworthy Series, Thin Film, 182kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C