RP73D1J17K4BTG
Mfr.Part #
RP73D1J17K4BTG
Description
RES SMD 17.4KOHM 0.1% 1/10W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
Published :
Tolerance :
±0.1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Factory Lead Time :
4 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
PRECISION
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
17.4kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Working Voltage :
75V
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packaging :
Strip
Series :
RP73, Holsworthy
Packing Method :
TR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
RP73D1J17K4BTG
TE Connectivity AMP Connectors RP73D1J17K4BTG
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RP73, Holsworthy Series, Thin Film, 17.4kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C