RP73D1J16R5BTG
Mfr.Part #
RP73D1J16R5BTG
Description
RES SMD 16.5 OHM 0.1% 1/10W 0603
Resistance :
16.5Ohm
Additional Feature :
PRECISION
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Factory Lead Time :
13 Weeks
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Published :
Packaging :
Strip
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Working Voltage :
75V
Packing Method :
TR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Surface Mount :
yes
Series :
RP73, Holsworthy
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RP73D1J16R5BTG
TE Connectivity AMP Connectors RP73D1J16R5BTG
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RP73, Holsworthy Series, Thin Film, 16.5Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C