RP73D1J10RBTG
Mfr.Part #
RP73D1J10RBTG
Description
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
RP73, Holsworthy
Package :
Strip
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Thin Film
Base Product Number :
RP73D1J
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Features :
Size / Dimension :
0.061 L x 0.031 W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) :
0.022 (0.55mm)
Number of Terminations :
2
Failure Rate :
Product Status :
Active
Resistance :
10 Ohms
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RP73D1J10RBTG
TE Connectivity AMP Connectors RP73D1J10RBTG
RP73, Holsworthy Series, Thin Film, 10 Ohms, 0.1W, 1/10W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C