RP73D1J10KBTG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RP73D1J10KBTG
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Factory Lead Time :
13 Weeks
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistance :
10kOhm
Packing Method :
TR
Additional Feature :
PRECISION
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packaging :
Strip
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
Working Voltage :
75V
Number of Terminations :
2
Published :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C