RP43737R0050GTTR
Mfr.Part #
RP43737R0050GTTR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
RES SMD 50 OHM 2% 40W 3737
Stock
325
In Stock :
325
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±2%
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Subcategory :
Resistors
Size / Dimension :
0.370 L x 0.370 W (9.40mm x 9.40mm)
Power (Watts) :
40W
Number of Terminations :
2
Resistance :
50 Ohms
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Type :
Thin Film Resistors
Mounting Style :
PCB Mount
Length :
9.4 mm
Series :
RP4
Height - Seated (Max) :
0.045 (1.15mm)
Temperature Coefficient :
150ppm/°C
Product Category :
Thin Film Resistors - SMD
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Width :
9.4 mm
Height :
1.02 mm
Product :
Thin Film Resistors SMD
Composition :
Thin Film
Power Rating :
40 W
Features :
Termination Style :
SMD/SMT
Voltage Rating :
Technology :
Thin Film
RoHS :
Details
Package / Case :
Nonstandard
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package :
3737
Failure Rate :
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 150 C
Product Status :
Obsolete
Packaging :
MouseReel
Brand :
Datasheets
RP43737R0050GTTR
KYOCERA AVX RP43737R0050GTTR
RP4 Series, Thin Film, 50 Ohms, 40W, ±2%, -55°C ~ 150°C