RP414012
Mfr.Part #
RP414012
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 12V
Stock
48
In Stock :
48
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Release Time :
2ms
Operate Time :
8ms
Must Release Voltage :
1.2VDC
Switching Voltage :
400VAC -Max
Series :
RP II/1, SCHRACK
Termination Style :
PC Pin
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Must Operate Voltage :
8.4VDC
Factory Lead Time :
20 Weeks
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact Rating (Current) :
12A
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Coil Current :
44.4mA
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Coil Resistance :
270Ohm