RP412110
Mfr.Part #
RP412110
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 110V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Turn Off Voltage (Min) :
11 VDC
Base Product Number :
RP41
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Type :
Safety Signs
Contact Rating (Current) :
8A
Package :
Tube
Coil Resistance :
23.1 kOhms
Must Release Voltage :
11 VDC
Brady
Features :
Sealed - Flux Protection
Series :
RP II/1, SCHRACK
Coil Insulation :
Coil Power :
500 mW
Legend :
Do Not Use This Equipment
Product Status :
Obsolete
Coil Current :
4.8mA
Operate Time :
8ms
Termination Style :
PC Pin
Language :
English
Switching Voltage :
400VAC - Max
Mounting Type :
Through Hole
Coil Type :
Non Latching
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage :
77 VDC
Turn On Voltage (Max) :
77 VDC
Release Time :
2ms
Material :
Aluminum
Coil Voltage :
110VDC