RP411110
Mfr.Part #
RP411110
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 110V
Stock
939
In Stock :
939
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Must Operate Voltage :
77VDC
Published :
2012
Packaging :
Tube
Body Breadth :
12.6 mm
Physical Dimension :
29mm x 12.6mm x 25.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Reference Standard :
UL; VDE
Must Release Voltage :
11VDC
Contact Rating (Current) :
8A
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Coil Voltage :
110VDC
Operate Time :
8ms
Body Height :
25.5mm
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Series :
RP II/1, SCHRACK
Packing Method :
Box
Coil Current :
4.8mA
Release Time :
2ms
Mounting Feature :
SOCKET MOUNT
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Termination Style :
PC Pin
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Contact (AC) Max Rating R Load :
12A@250VAC
Mounting Type :
Through Hole
Switching Voltage :
400VAC -Max
Coil Resistance :
23.1kOhm
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Coil/Input Supply Type :
DC
Body Length or Diameter :
29mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Relay Action :
Momentary
RoHS Status :
RoHS Compliant
Coil Power :
500mW