RP401N271C-TR-FE
Mfr.Part #
RP401N271C-TR-FE
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
1A PWM/VFM STEP-UP DCDC CONVERTE
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Input (Max) :
5.5V
JESD-609 Code :
e3
No
Number of Terminations :
5
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
2.9mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Gull wing
Additional Feature :
ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM
Factory Lead Time :
9 Weeks
Input Voltage-Nom :
2V
Topology :
Boost
Terminal Pitch :
0.95mm
Series :
RP401x
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Voltage - Input (Min) :
0.6V
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.7V
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Frequency - Switching :
1.2MHz
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Output Voltage :
2.7V
Analog IC - Other Type :
SWITCHING REGULATOR
Output Configuration :
Positive
Pbfree Code :
yes
Function :
Step-Up
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Current - Output :
500mA
Datasheets
RP401N271C-TR-FE
Nisshinbo Micro Devices RP401N271C-TR-FE
[Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Nisshinbo Micro Devices RP401N271C-TR-FE] Overview
Welcome to the cutting-edge solution for your power management needs. The RP401N271C-TR-FE, crafted by Nisshinbo Micro Devices, is a 1A PWM/VFM STEPUP DCDC CONVERTER designed to elevate your circuits to new heights of efficiency and reliability.
RP401N271C-TR-FE Features
  • 1A PWM/VFM STEPUP DCDC CONVERTER