RP401K501D-TR
Mfr.Part #
RP401K501D-TR
Package / Case
6-UFDFN Exposed Pad
Description
1A PWM/VFM STEP-UP DCDC CONVERTE
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
Package / Case :
6-UFDFN Exposed Pad
Terminal Finish :
Gold (Au)
Frequency - Switching :
1.2MHz
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
5V
Current - Output :
500mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Input (Min) :
0.6V
Datasheets
RP401K501D-TR
Nisshinbo Micro Devices RP401K501D-TR
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators Nisshinbo Micro Devices RP401K501D-TR Overview
RP401K501D-TR Features
This PWM/VFM step-up DC-DC converter operates at a peak efficiency, making it suitable for battery-powered applications. It supports a 1A output, catering to a broad range of power requirements. The device is designed for easy integration into circuit boards with minimal external components, which reduces overall design complexity and enhances reliability.