RP2R5DB150RJE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RP2R5DB150RJE
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
6327 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES 150 OHM 5% 2.5W 6327
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
RP
Package / Case :
6327 J-Lead
Resistance :
150 Ohms
Failure Rate :
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
6327
Ratings :
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
2.5W
Height - Seated (Max) :
0.231" (5.87mm)
Package :
Bulk
Features :
Size / Dimension :
0.625" L x 0.273" W (15.88mm x 6.93mm)
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Composition :
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Datasheets
RP2R5DB150RJE
Ohmite RP2R5DB150RJE
RP Series, -, 150 Ohms, 2.5W, ±5%, -55°C ~ 150°C