RP2012T-5R6-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RP2012T-5R6-F
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/3W 0805
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
±1%
Power Rating :
330mW
Resistance :
5.6Ohm
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Metal Film
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
0/ +350ppm/°C
Height :
508μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
5.499807mg
Series :
RP
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
100V
Published :
Max Power Dissipation :
333mW
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
RP2012T-5R6-F
Susumu RP2012T-5R6-F
RP Series, Metal Film, 5.6Ohm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~125°C