RP2012T-2R7-J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RP2012T-2R7-J
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/3W 0805
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Power Rating :
333mW
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated DC :
100V
Case Code (Imperial) :
Height :
400μm
Composition :
Metal Film
Series :
RP
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Lead Free :
Lead Free
Published :
Resistance :
2.7Ohm
Temperature Coefficient :
0/ +350ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RP2012T-2R7-J
Susumu RP2012T-2R7-J
RP Series, Metal Film, 2.7Ohm, 0.333W 1/3W, ±5%, -55°C~125°C