RP2012S-120-J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RP2012S-120-J
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 12 OHM 5% 1/3W 0805
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
400μm
Construction :
Chip
Resistance :
12Ohm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Published :
Case Code (Imperial) :
Composition :
Metal Film
Series :
RP
JESD-609 Code :
e3
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
0/ +200ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Rated Power Dissipation (P) :
0.3333W
Voltage - Rated DC :
100V
Power Rating :
333mW
Datasheets
RP2012S-120-J
Susumu RP2012S-120-J
FIXED RESISTOR RP Series, Metal Film, 12Ohm, 0.333W 1/3W, ±5%, -55°C~125°C