RP200K351D-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RP200K351D-TR
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices
Description
IC REG LIN 3.5V 300MA DFN1212-6
Manufacturer :
Nisshinbo Micro Devices
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Input Voltage (Min) :
1.4V
Terminal Pitch :
0.4mm
Input Voltage (Max) :
5.25V
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
1.2mm
JESD-609 Code :
e4
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
NO LEAD
Pin Count :
6
Factory Lead Time :
9 Weeks
Length :
1.2mm
Number of Terminations :
6
Qualification Status :
Not Qualified
Height Seated (Max) :
0.4mm
Output Voltage 1 :
3.5V
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Gold (Au)
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Surface Mount :
yes
Dropout Voltage1-Max :
0.35V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
S-XDSO-N6
Datasheets
RP200K351D-TR
Nisshinbo Micro Devices RP200K351D-TR
0.4mm PMIC 6
RP200K351D-TR Overview
Tape & Reel (TR) cases are used for delivery. On the Linear IC itself, there are 6 terminations. There are a total of 6 pins on this board. There is one type of regulator for this device, which is FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR.