RP17A-13RA-12SD(71)
Mfr.Part #
RP17A-13RA-12SD(71)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT FMALE 12POS SIL SOLDER
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insulation Material :
Plastic
Orientation :
Keyed
JESD-609 Code :
e3
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Radiation Hardening :
No
Contact Gender :
FEMALE
Current Rating :
2A
Color :
Black
Body Depth :
0.295 inch
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Coupling Type :
Snap
Insert Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shielding :
Shielded
ECCN Code :
EAR99
Shell Finish :
Tin plated
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Rated :
100VAC 140VDC
Reference Standard :
UL
Backshell Type :
Solid
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel, Through Hole
Body Length or Diameter :
0.59 inch
HTS Code :
DIN Conformance :
No
Published :
2004
Number of Positions :
12
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
31.5μin 0.80μm
Operating Temperature :
-10°C~60°C
Series :
RP17A
Total Number of Contacts :
12
Packaging :
Tray
Contact Finish - Mating :
Silver
Fastening Type :
Push-Pull
Applications :
Automation Control, Communication Systems
Mixed Contacts :
Shell Size - Insert :
13
Filter Feature :
Feature :
Ground
Pbfree Code :
yes
Shell Material :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
RP17A-13RA-12SD(71)
Hirose RP17A-13RA-12SD(71)
Receptacle, Female Sockets Polybutylene Terephthalate (PBT) Panel Mount, Through Hole 12 Positions Solder Silver TIN PLATED Tray Keyed Push-Pull