RP1608S-220-G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RP1608S-220-G
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 22 OHM 2% 1/5W 0603
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±2%
Height :
450μm
Temperature Coefficient :
0/ +200ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Series :
RP
Power Rating :
200mW
Composition :
Metal Film
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Construction :
Chip
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
22Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Voltage - Rated DC :
75V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C