RP150K017B-TR
Mfr.Part #
RP150K017B-TR
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices
Description
IC REG LIN 1.7V 300MA DFN2020-8
Manufacturer :
Nisshinbo Micro Devices
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
JESD-609 Code :
e4
Output Voltage 1 :
1.8V
Number of Outputs :
2
Width :
2mm
Pin Count :
8
HTS Code :
Terminal Pitch :
0.5mm
Pbfree Code :
No
Length :
2mm
Terminal Form :
NO LEAD
Input Voltage (Min) :
2.5V
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Gold
Terminal Position :
Dual
Dropout Voltage1-Max :
0.8V
Output Current2-Max :
0.3A
Dropout Voltage2-Max :
0.34V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Regulator Type :
FIXED POSITIVE MULTIPLE OUTPUT LDO REGULATOR
Number of Terminations :
8
Output Current1-Max :
0.3A
Number of Functions :
1
Operating Temperature TJ-Max :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Output Voltage2-Max :
3.03V
Output Voltage2-Min :
2.97V
Output Voltage 2 :
3V
Height Seated (Max) :
0.6mm
Output Voltage1-Max :
1.82V
Output Voltage1-Min :
1.78V
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS Status :
RoHS Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
9 Weeks
JESD-30 Code :
S-XDSO-N8
Input Voltage (Max) :
5.25V
Datasheets
RP150K017B-TR
Nisshinbo Micro Devices RP150K017B-TR
0.5mm PMIC 8
RP150K017B-TR Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. As you can see, the IC chip has 8 terminations. There are 8 pins in total in this voltage regulator IC. It has 2 outputs to ensure that the performance of this regulator is prompt and sufficient. It is important to note that this device has a FIXED POSITIVE MULTIPLE OUTPUT LDO REGULATOR regulator type.