RP150K011A-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RP150K011A-TR
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices
Description
IC REG LIN 1.1V 300MA DFN2020-8
Manufacturer :
Nisshinbo Micro Devices
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Number of Terminations :
8
Input Voltage (Max) :
5V
Dropout Voltage2-Max :
0.34V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output Current2-Max :
0.3A
Height Seated (Max) :
0.6mm
Terminal Form :
NO LEAD
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Gold
Output Voltage1-Min :
2.772V
Terminal Pitch :
0.5mm
Input Voltage (Min) :
2.5V
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
No
Regulator Type :
FIXED POSITIVE MULTIPLE OUTPUT LDO REGULATOR
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Dropout Voltage1-Max :
0.34V
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Current1-Max :
0.3A
Number of Functions :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Output Voltage 1 :
2.8V
JESD-30 Code :
S-XDSO-N8
Pin Count :
8
Factory Lead Time :
9 Weeks
HTS Code :
Output Voltage 2 :
2.8V
Number of Outputs :
2
Output Voltage2-Max :
2.828V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Qualification Status :
Not Qualified
Length :
2mm
Width :
2mm
Output Voltage1-Max :
2.828V
Output Voltage2-Min :
2.772V
Operating Temperature TJ-Max :
125°C
Terminal Position :
Dual
Datasheets
RP150K011A-TR
Nisshinbo Micro Devices RP150K011A-TR
0.5mm PMIC 8
RP150K011A-TR Overview
This Voltage Regulator IC comes inTape & Reel (TR) packaging. There are 8 terminations on the gadget. There are totally 8 pins on this chip. To ensure prompt, sufficient performance, this part features 2 outputs in total. The regulator type for this IC regulator is FIXED POSITIVE MULTIPLE OUTPUT LDO REGULATOR.