RP13A-12RA-20PC(71)
Mfr.Part #
RP13A-12RA-20PC(71)
Description
CONN RCPT HSNG MALE 20POS PNL MT
Stock
178
In Stock :
178
Push-Pull
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Unshielded
Rated Current (Signal) :
2A
Type :
For Male Pins
Polycarbonate (PC)
Max Current Rating :
2A
RP13A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Gender :
Male
EAR99
Wire/Cable Gauge :
24 AWG
Operating Temperature :
-10°C~60°C
Number of Ports :
1
Contact Type :
Crimp
Current Rating :
2A
Contact Material :
Bronze
Reference Standard :
UL
DIN Conformance :
yes
Number of Positions :
20
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Depth :
16mm
Shell Material :
Polycarbonate (PC)
Length :
16mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Mount :
Flanges, Panel
Contact Size :
1.2mm
Housing Color :
Black
Contact Resistance :
30mOhm
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Total Number of Contacts :
20
Reliability :
COMMERCIAL
Published :
2004
Voltage - Rated :
30V
Contact Finish - Mating :
Ag
Packaging :
Bulk
Hirose RP13A-12RA-20PC(71)
Receptacle Housing Polycarbonate (PC) Panel Mount 20 Positions Bulk Push-Pull Unshielded Contacts Not Included RP13A
RP13A-12RA-20PC(71) Overview
RP13A-12RA-20PC(71) Features
RP13A series
RP13A-12RA-20PC(71) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd
RP13A-12RA-20PC(71) Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT