RP13A-12PD-20SC
Mfr.Part #
RP13A-12PD-20SC
Description
CONN PLG HSG FMALE 20POS INLINE
Circular Connector Housings
Contact Gender :
FEMALE
Published :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current Rating :
2A
Contact Material :
Bronze
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Strain Relief
Voltage - Rated AC :
30V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Current Rating :
2A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-10°C~60°C
Length :
52.2mm
Connector Type :
Plug Housing
Mount :
Free Hanging
Radiation Hardening :
No
Contact Size :
1.2mm
Includes :
6 pcs - 1 Connector, 1 Backshell, 1 Cable Clamp, 1 Screw, 1 Spring, 1 Strain Relief
Number of Positions :
20
Type :
For Female Sockets
Bulk
Datasheets
RP13A-12PD-20SC
Hirose RP13A-12PD-20SC
Plug Housing Polycarbonate (PC) Free Hanging (In-Line) 20 Positions Bulk Push-Pull Unshielded Contacts Not Included RP13A
RP13A-12PD-20SC(71) Overview
RP13A-12PD-20SC(71) Features
RP13A series
RP13A-12PD-20SC(71) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd
RP13A-12PD-20SC(71) Circular Connectors applications.
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT