RP13A-12PB-13SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RP13A-12PB-13SC
Manufacturer
Hirose
Description
CONN PLG HSG FMALE 13POS INLINE
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Circular Connector Housings
Reliability :
COMMERCIAL
Rated Current (Signal) :
2A
Orientation :
Keyed
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Polycarbonate (PC)
Number of Positions :
13
Lead Free :
Contains Lead
Housing Color :
Black
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Operating Temperature :
-10°C~60°C
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Push-Pull
Body Length or Diameter :
0.665 inch
Mount :
Free Hanging
Reach Compliance Code :
Unknown
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Total Number of Contacts :
13
Shielding :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Withstanding Voltage :
300VAC V
Wire/Cable Gauge :
24 AWG
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Strain Relief
Contact Material :
Bronze
DIN Conformance :
yes
Contact Shape :
Circular
Includes :
6 pcs - 1 Connector, 1 Backshell, 1 Cable Clamp, 1 Screw, 1 Spring, 1 Strain Relief
HTS Code :
Number of Ports :
1
Insert Material :
Polycarbonate (PC)
ECCN Code :
EAR99
Insulation Material :
Plastic
Shell Size - Insert :
12
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Plug Housing
Body Breadth :
0.665 inch
Type :
For Female Sockets
Series :
RP13A
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Ag
Contact Size :
1.2mm 11 1.6mm 2
Note :
Contacts Not Included
Reference Standard :
UL
Contact Resistance :
15mOhm
Contact Plating :
Silver
Datasheets
RP13A-12PB-13SC
Hirose RP13A-12PB-13SC
Plug Housing Polycarbonate (PC) Free Hanging (In-Line) 13 Positions Bulk Push-Pull Unshielded Contacts Not Included RP13A
RP13A-12PB-13SC Overview
RP13A-12PB-13SC Features
RP13A series
RP13A-12PB-13SC Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd
RP13A-12PB-13SC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT