RP101K221D-TR
Mfr.Part #
RP101K221D-TR
Manufacturer
Nisshinbo Micro Devices
Description
IC REG LIN 2.2V 300MA DFN1612-4
Manufacturer :
Nisshinbo Micro Devices
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Pin Count :
4
Output Voltage 1 :
2.2V
Terminal Pitch :
0.6mm
JESD-30 Code :
R-PDSO-N4
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Voltage1-Max :
2.2132V
Height Seated (Max) :
0.6mm
Input Voltage (Min) :
1.7V
Terminal Form :
NO LEAD
Dropout Voltage1-Max :
0.3V
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Gold (Au)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Functions :
1
Input Voltage (Max) :
5.25V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
10
Output Voltage1-Min :
2.1868V
Number of Terminations :
4
Terminal Position :
Dual
Length :
1.6mm
Width :
1.2mm