RP1005S-470-G
Mfr.Part #
RP1005S-470-G
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 47 OHM 2% 1/6W 0402
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.166W
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
Published :
Series :
RP
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±2%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.018 0.45mm
Construction :
Chip
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Height :
350μm
Packing Method :
TR
Temperature Coefficient :
0/ +200ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
47Ohm
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RP1005S-470-G
Susumu RP1005S-470-G
FIXED RESISTOR RP Series, Metal Film, 47Ohm, 0.167W 1/6W, ±2%, -55°C~125°C