RP1005S-2R7-J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RP1005S-2R7-J
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/6W 0402
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
2.7Ohm
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Construction :
Chip
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Composition :
Metal Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
RP
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.018 0.45mm
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Rated Power Dissipation (P) :
0.166W
Power (Watts) :
0.167W 1/6W
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
0/ +200ppm/°C
Tolerance :
±5%
Case Code (Imperial) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR
Height :
350μm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RP1005S-2R7-J
Susumu RP1005S-2R7-J
FIXED RESISTOR RP Series, Metal Film, 2.7Ohm, 0.167W 1/6W, ±5%, -55°C~125°C