RO17102NM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RO17102NM
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
RF ANT 1.9GHZ WHIP STR N MALE
Stock
26
In Stock :
26
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
RF Antennas
Packaging :
Bulk
Features :
Pulse
Gain :
2dBi
Frequency :
2170(MHz)
Height (Max) :
4.528 (115.00mm)
RoHS :
Details
Termination :
N Type Male
Type :
Omni-Directional
Frequency Group :
UHF (1GHz ~ 2GHz)
Frequency (Min) :
1710(MHz)
Frequency Range :
1.71GHz ~ 2.17GHz
Operating Temperature (Min) :
-40C
Series :
Brand :
Antenna Gain :
2DBI(MAX)
Impedance :
50(ohm)
Product Type :
Cellular Antennas - GSM, LTE, 2G/3G/4G/5G
Maximum Input Power :
20000 mW
Applications :
GSM, WLAN
Operating Temperature (Max) :
85C
Product Category :
Antennas
Typical Antenna Gain :
2 dBi
Ingress Protection :
IP67
Return Loss :
Mounting :
Bracket Mount
RF Family/Standard :
Cellular, WiFi
Package :
Bulk
Operating Temperature Classification :
Industrial
Product Status :
Active
Rad Hardened :
No
Power - Max :
50 W
Subcategory :
Antennas
VSWR :
2
VSWR (Max) :
2
Mounting Type :
Connector Mount
Antenna Type :
Whip, Straight
Number of Bands :
1
Frequency (Center/Band) :
1.9GHz
Datasheets
RO17102NM
Pulse Electronics RO17102NM
1 Bands Whip, Straight UHF (1GHz ~ 2GHz) Connector Mount N Type Male 1.9GHz 2dBi Bulk 4.528 (115.00mm) GSM, WLAN