RNR60K2741FMB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNR60K2741FMB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.74K OHM 1/4W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Width :
2.46mm
Max Operating Temperature :
175°C
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
2.74kOhms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Composition :
Metal Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Length :
7.112mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Lead Free :
Contains Lead
Failure Rate :
M (1%)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Supplier Device Package :
Axial
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.097Diax0.280L 2.46mmx7.11mm
Series :
Military, MIL-PRF-55182/03, RNR60
Package / Case :
Diameter :
2.39mm
Power Rating :
250mW
Packaging :
Bulk
Datasheets
RNR60K2741FMB14
Through Hole 2.74kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,