RNR60J1001FSB14
Mfr.Part #
RNR60J1001FSB14
Description
RES 1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Width :
2.46mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
7.112mm
Radiation Hardening :
No
Resistance :
1kOhms
Tolerance :
±1%
Power Rating :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.097Diax0.280L 2.46mmx7.11mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Max Operating Temperature :
175°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Mount :
Through Hole
2
Diameter :
2.39mm
Datasheets
RNR60J1001FSB14
Through Hole 1kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,