RNR60H1001FSR36
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNR60H1001FSR36
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
1kOhms
Tolerance :
±1%
Feature :
Military, Moisture Resistant
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Series :
Military, MIL-PRF-55182/03, RNR60
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Composition :
Metal Film
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.097Diax0.280L 2.46mmx7.11mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Datasheets
RNR60H1001FSR36
1kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,