RNR55K1242FSRE6
Mfr.Part #
RNR55K1242FSRE6
Description
RES 12.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Max Operating Temperature :
175°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
125mW
Feature :
Military, Moisture Resistant
Diameter :
2.39mm
Length :
6.35mm
Resistance :
12.4kOhms
Failure Rate :
S (0.001%)
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Max Power Dissipation :
125mW
Mount :
Through Hole
Width :
2.39mm
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RNR55K1242FSRE6
Through Hole 12.4kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,