RNR55K1001FSRE6
Mfr.Part #
RNR55K1001FSRE6
Description
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Length :
6.35mm
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Max Operating Temperature :
175°C
Power Rating :
125mW
Width :
2.39mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Military, Moisture Resistant
Diameter :
2.39mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Free :
Contains Lead
Contact Plating :
Lead, Tin
Military, MIL-PRF-55182/01, RNR55
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
1kOhms
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
11 Weeks
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Composition :
Metal Film
Max Power Dissipation :
125mW
Tolerance :
±1%
Datasheets
RNR55K1001FSRE6
Through Hole 1kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,