RNR55J5361FSB14
Mfr.Part #
RNR55J5361FSB14
Description
RES 5.36K OHM 1/8W 1% AXIAL
Military, MIL-PRF-55182/01, RNR55
Max Operating Temperature :
175°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Axial
Power Rating :
125mW
Width :
2.39mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Failure Rate :
S (0.001%)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Power Dissipation :
125mW
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Length :
6.35mm
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Diameter :
2.39mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Resistance :
5.36kOhms
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
RNR55J5361FSB14
Through Hole 5.36kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,