RNR55J1002BRRE6
Mfr.Part #
RNR55J1002BRRE6
Description
RES 10K OHM 1/8W .1% AXIAL
Failure Rate :
R (0.01%)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Width :
2.39mm
Length :
6.35mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
125mW
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Diameter :
2.39mm
Resistance :
10kOhms
Package / Case :
Max Operating Temperature :
175°C
Tolerance :
±0.1%
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Composition :
Metal Film
Max Power Dissipation :
125mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
RNR55J1002BRRE6
Through Hole 10kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,