RNR55H7682FSBSL
Mfr.Part #
RNR55H7682FSBSL
Description
RES 76.8K OHM 1/8W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Width :
2.39mm
Tolerance :
±1%
Length :
6.35mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
76.8kOhms
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Power Rating :
125mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Power Dissipation :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
RNR55H7682FSBSL
76.8kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,