RNR55H5421BSB14
Mfr.Part #
RNR55H5421BSB14
Description
RES 5.42K OHM 1/8W .1% AXIAL
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Diameter :
2.39mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Max Power Dissipation :
125mW
Factory Lead Time :
17 Weeks
Tolerance :
±0.1%
Lead Free :
Contains Lead
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Axial
Width :
2.39mm
Supplier Device Package :
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
175°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Military, MIL-PRF-55182/01, RNR55
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
5.42kOhms
Power Rating :
125mW
Length :
6.35mm
Datasheets
RNR55H5421BSB14
Through Hole 5.42kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,