RNR55H2872FRRE6
Mfr.Part #
RNR55H2872FRRE6
Description
RES 28.7K OHM 1/8W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Width :
2.39mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Power Dissipation :
125mW
Max Operating Temperature :
175°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
6.35mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Diameter :
2.39mm
Power Rating :
125mW
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Lead Free :
Contains Lead
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
R (0.01%)
Resistance :
28.7kOhms
Datasheets
RNR55H2872FRRE6
Through Hole 28.7kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,