RNR55H2741FSB14
Mfr.Part #
RNR55H2741FSB14
Description
RES 2.74K OHM 1/8W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Composition :
Metal Film
Diameter :
2.39mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Axial
Width :
2.39mm
Resistance :
2.74kOhms
Max Operating Temperature :
175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
6.35mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
125mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Power Rating :
125mW
Lead Free :
Contains Lead
Failure Rate :
S (0.001%)
Packaging :
Bulk
Datasheets
RNR55H2741FSB14
Through Hole 2.74kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,