RNR55H2611FSB14
Mfr.Part #
RNR55H2611FSB14
Description
RES 2.61K OHM 1/8W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Not Applicable
Max Operating Temperature :
175°C
Max Power Dissipation :
125mW
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Feature :
Military, Moisture Resistant
Diameter :
2.39mm
Resistance :
2.61kOhms
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Length :
6.35mm
Tolerance :
±1%
Power Rating :
125mW
Failure Rate :
S (0.001%)
Width :
2.39mm
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RNR55H2611FSB14
Through Hole 2.61kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,