RNR55H2490FSRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNR55H2490FSRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 249 OHM 1/8W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
Military, MIL-PRF-55182/01, RNR55
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Failure Rate :
S (0.001%)
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Published :
Power Rating :
125mW
Max Power Dissipation :
125mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Feature :
Military, Moisture Resistant
Supplier Device Package :
Axial
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Resistance :
249Ohms
Composition :
Metal Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Width :
2.39mm
Length :
6.35mm
Datasheets
RNR55H2490FSRSL
249Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,