RNR55H1622FSRE6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNR55H1622FSRE6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 16.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
Series :
Military, MIL-PRF-55182/01, RNR55
Mount :
Through Hole
Width :
2.39mm
Package / Case :
Axial
Feature :
Military, Moisture Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Published :
Length :
6.35mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Composition :
Metal Film
Resistance :
16.2kOhms
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Max Power Dissipation :
125mW
Supplier Device Package :
Power Rating :
125mW
Diameter :
2.39mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Min Operating Temperature :
-65°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Max Operating Temperature :
175°C
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
RNR55H1622FSRE6
Through Hole 16.2kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,