RNR55H1502FSB1465
Mfr.Part #
RNR55H1502FSB1465
Description
RES 15K OHM 1% 1/8W AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Power Rating :
125mW
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Diameter :
2.39mm
Military, Moisture Resistant
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
15kOhms
Supplier Device Package :
Axial
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
175°C
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Free :
Contains Lead
Width :
2.39mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Published :
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Length :
7.62mm
Datasheets
RNR55H1502FSB1465
Through Hole 15kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,