RNR55H1403FSB14
Mfr.Part #
RNR55H1403FSB14
Description
RES 140K OHM 1/8W 1% AXIAL
Military, MIL-PRF-55182/01, RNR55
Width :
2.39mm
Max Power Dissipation :
125mW
Power Rating :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Resistance :
140kOhms
Tolerance :
±1%
Composition :
Metal Film
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Operating Temperature :
175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Diameter :
2.39mm
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Axial
Length :
6.35mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Supplier Device Package :
Mount :
Through Hole
Datasheets
RNR55H1403FSB14
Through Hole 140kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,