RNF18FTD42K2
Mfr.Part #
RNF18FTD42K2
Description
RES 42.2K OHM 1% 1/8W AXIAL
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Axial, Through Hole
Size / Dimension :
0.071Diax0.130L 1.80mmx3.30mm
Max Power Dissipation :
125mW
Tolerance :
±1%
Resistance :
42.2kOhm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Diameter :
1.8mm
Power Rating :
125mW
Datasheets
RNF18FTD42K2
Stackpole Electronics, Inc. RNF18FTD42K2
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 42.2kOhm, 0.125W 1/8W, Metal Film,