RNF18FTD40R2
Mfr.Part #
RNF18FTD40R2
Description
RES 40.2 OHM 1% 1/8W AXIAL
Size / Dimension :
0.071Diax0.130L 1.80mmx3.30mm
Max Power Dissipation :
125mW
Published :
Mount :
Axial, Through Hole
Tolerance :
±1%
Resistance :
40.2Ohm
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
1.8mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
125mW
Datasheets
RNF18FTD40R2
Stackpole Electronics, Inc. RNF18FTD40R2
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 40.2Ohm, 0.125W 1/8W, Metal Film,